Strona gwna

Menopauza - Informacje i porady

Schorzenia

Testy

Porady

Styl ycia

Przyjazny gabinet

Szukajstrona główna > Porady > Słownik pojęć

Słownik pojęć

Estradiol

17 β estradiol jest estrogenem obdarzonym największą aktywnością biologiczną. Głównym źródłem tego hormonu w organizmie jest jajnik, skąd pochodzi ponad 95% produkcji tego hormonu. Jego poziom w surowicy krwi u kobiety miesiączkującej zmienia się wraz z cyklem, osiągając najwyższe wartości w okresie pomiesiączkowym, aż do owulacji. Powszechnie stosowany w HTZ w podaniu doustnym, przezskórnym, domięśniowym, dopochwowym, donosowym, podjęzykowym.

Estriol

Najsłabiej działający estrogen, powstaje głównie w wątrobie z przekształcenia innych estrogenów, w terapii stosowany doustnie i dopochwowo. Szczególnie skuteczny w korekcie zmian zanikowych pochwy. Jego zaletą jest, że ma ochronne działanie na śluzówkę pochwy, czyli nie prowadzi do jej patologicznych rozrostów.

ESTROGENY

Żeńskie hormony płciowe, produkowane przez jajniki, obejmujące estradiol, estron i estriol.

Estron

Estrogen biologicznie 10-krotnie słabiej działający niż estradiol. Jego produkcja w organizmie w niewielkim stopniu jest związana z jajnikiem. Pochodzi głównie z wątroby i obwodowej konwersji innych hormonów steroidowych w tkance tłuszczowej. Hormon ten w postaci estryfikowanej stanowi podstawowy składnik tzw. estrogenów naturalnych koniugowanych stosowanych w HTZ.

Współpraca

Serwis pod patronatem