Strona g³ówna

Menopauza - Informacje i porady

Schorzenia

Testy

Porady

Styl ¿ycia

Przyjazny gabinet

Szukaj



strona główna > Schorzenia towarzyszące > Zanikowe zapalenie pochwy

Zanikowe zapalenie pochwy

W organizmie kobiety, w okresie menopauzy, dochodzi do zmian w stężeniach estrogenów. Okolice najbardziej estrogenozależne to pochwa, przedsionek i srom.

W zwiÄ…zku z niedoborem estrogenów mogÄ… wystÄ…pić zmiany zanikowe w obrÄ™bie pochwy, czyli stopniowa atrofia (m.in. nabÅ‚onek jest coraz cieÅ„szy, zanika tkanka tÅ‚uszczowa warg sromowych).

W wyniku zmian atroficznych (zanikowych) najczęściej występujące dolegliwości to:

- suchość pochwy, na którÄ… uskarża siÄ™ jedynie okoÅ‚o 5% kobiet przed menopauzÄ… oraz — w zależnoÅ›ci od wieku — od 30% do prawie 50% pacjentek po menopauzie. JeÅ›li dołącza siÄ™ stan zapalny, pojawiajÄ… siÄ™ nasilone objawy takie jak: pieczenie, plamienia kontaktowe, Å›wiÄ…d oraz upÅ‚awy.

- dyspareunia - w wyniku zmian zanikowych dochodzi do zmniejszenia wilgotnoÅ›ci i nadwrażliwoÅ›ci nabÅ‚onka pochwy, a w dalszej kolejnoÅ›ci do zanikowego zapalenia pochwy. Zmniejsza siÄ™ elastyczność tkanek i pojawiajÄ… siÄ™ żóÅ‚tawe upÅ‚awy o dużej zawartoÅ›ci leukocytów, bóle i uczucie pieczenia przy chodzeniu oraz bóle przy stosunkach pÅ‚ciowych.

JeÅ›li objawy ograniczajÄ… siÄ™ do okolicy narzÄ…dów moczowo-pÅ‚ciowych, stosuje siÄ™ miejscowe leczenie estrogenami - w szczególnoÅ›ci estriolem.

Estriol jest naturalnym estrogenem, którego dziaÅ‚anie nie różni siÄ™ jakoÅ›ciowo od produkowanego naturalnie przez jajniki estradiolu. Estriol jest aktywny farmakologicznie zarówno po podaniu doustnym, jak i dopochwowym, jednak dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zane z niedoborem estrogenów w obrÄ™bie narzÄ…dów moczowo-pÅ‚ciowych najskuteczniej Å‚agodzÄ… preparaty miejscowe.

Estriol pobudza proliferacjÄ™ nabÅ‚onka pochwy, cewki moczowej i pÄ™cherza moczowego, jak również części pochwowej szyjki macicy.

Korzystne dziaÅ‚anie estriolu na nabÅ‚onek pochwy, po leczeniu dopochwowym dawkÄ… dziennÄ… 0,5 mg (nawet do 1 mg) przez 10-21 dni, potwierdzono w licznych badaniach cytologicznych, histologicznych oraz klinicznych. Odbudowa nabÅ‚onka oraz innych tkanek warunkuje szybkie zmniejszenie lub caÅ‚kowite ustÄ…pienie dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zanych z niedoborem estrogenów.

Objawy zwiÄ…zane z atrofiÄ… wyjÄ…tkowo szybko ustÄ™pujÄ… po terapii miejscowej (a także ogólnej). W ciÄ…gu kilku tygodni zmniejsza siÄ™ Å›wiÄ…d, pieczenie, suchość oraz bóle przy stosunkach pÅ‚ciowych.

Estriol jest również dobrze tolerowany nawet przy dÅ‚ugotrwaÅ‚ej (3-6 miesiÄ™cy) terapii dopochwowej. Przy bardzo nasilonych zmianach zanikowo-zapalnych Å›luzówki pochwy leczenie należy rozpoczynać od kremów, gdyż wywoÅ‚ujÄ… mniej podrażnieÅ„ o typie reakcji na ciaÅ‚o obce niż preparaty w postaci staÅ‚ej. NastÄ™pnie bez dodatkowych powikÅ‚aÅ„ można przejść na stosowanie globulek lub tabletek dopochwowych.

Współpraca

Serwis pod patronatem