Strona gwna

Menopauza - Informacje i porady

Schorzenia

Testy

Porady

Styl ycia

Przyjazny gabinet

Szukajstrona główna > Styl życia > Porozmawiajmy również o

Hemoroidy

Czym są hemoroidy?

Termin ten pochodzi z greki i oznacza nic innego, jak krwawienie. Hemoroidy to gęsty splot naczyń w błonie śluzowej odbytnicy (łac. rectum). Zadaniem tego splotu jest uszczelnianie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu. Splot znajduje się ok. 3-4 cm powyżej odbytu (łac. anus) w kanale odbytu i normalnie nie można go wyczuć palcem podczas badania. O występowaniu hemoroidów medycyna mówi dopiero wówczas, gdy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. Skutkiem tego małe tętniczki ciała jamistego transportują krew o jasno czerwonym kolorze zawierającą tlen, rozszerzają się i tworzą – najczęściej w typowych miejscach – guzkowate wypukłości w błonie śluzowej.

Typowe objawy hemoroidów

Typowe objawy choroby hemoroidalnej to świąd, pieczenie i sączenie, pozostawianie śladów stolca, jasnoczerwone ślady krwi na stolcu i papierze toaletowym lub bieliźnie, a także uczucie niekompletnego wypróżnienia. Najczęściej występuje kilka objawów łącznie, które dla pacjenta są bardzo nieprzyjemne i mogą znacznie obniżyć komfort życia osoby dotkniętej tą chorobą. Nie wiadomo dokładnie, ile osób cierpi na opisane dolegliwości. Przypuszcza się, że co trzecia osoba po 30 roku życia sporadycznie lub często cierpi na hemoroidy. Wiadomo jednak, że znaczna część osób starszych dotknięta jest tą dolegliwością.

Jak mogę zapobiec chorobie?

Sprawdź swoją dietę, żyj aktywnie, uprawiaj sport, zachowaj higienę. Należy ograniczyć środki spożywcze oraz używki powodujące zaparcia, takie jak czekolada, cola, kakao oraz czarna herbata. Potrawy powodujące silnie wzdęcia np. rośliny strączkowe, cebula, kapusta itp. rzadko powinny być częścią menu. Surówki, świeże owoce, produkty mleczne, takie, jak maślanka, twaróg, jogurt i żółty ser należy na stałe włączyć do jadłospisu. Zrezygnować powinno się natomiast z białego pieczywa, słodyczy, tortów śmietanowych oraz ciast. Zadbać należy również o wystarczającą ilość napojów (2-3 litry wody mineralnej, herbaty owocowej lub ziołowej) oraz ograniczyć spożycie alkoholu i kawy. Zdrowe odżywianie, dużo ruchu (wędrówki piesze, gimnastyka czy pływanie) i wytrwały trening mięśnia zwieracza oraz konsekwentna higiena okolic odbytu przyczyniają się do sukcesu terapii i zapobiegają nowym dolegliwościom. Ten, kto raz cierpiał na hemoroidy, musi niestety zawsze się z tym liczyć. Dlatego wczesna i celowa profilaktyka ma bardzo duże znaczenie.

Więcej na www.hemoroidy.info.pl

Współpraca

Serwis pod patronatem