Strona gwna

Menopauza - Informacje i porady

Schorzenia

Testy

Porady

Styl ycia

Przyjazny gabinet

Szukajstrona główna > Styl życia > Porozmawiajmy również o

Depresja a menopauza

Mówiąc o depresji, trzeba zdać sobie sprawę przede wszystkim z tego, iż depresja jest chorobą. Jej oznak może być wiele, jednak wśród najczęstszych wymienia się pogorszenie nastroju, obniżoną samoocenę, utratę zainteresowania sprawami dotychczas istotnymi i atrakcyjnymi, zaburzenia snu czy pesymizm i lęk.  Charakterystycznym objawem jest również permanentny smutek, który przenika w każdą sferę życia chorego, zaburzając tym samym dotychczasowe funkcjonowanie. W zależności od rodzaju występujących symptomów wyróżnia się rozmaite typy depresji, co świadczy o złożoności tegoż problemu.

Trudno również o jednoznaczne określenie przyczyn depresji. Źródłem mogą bowiem być zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne. Niezależnie od przyczyn choroby, ważne jest, by chory udał się do lekarza, który wdroży odpowiednią kurację. Depresja często pojawia się także na skutek jakiegoś traumatycznego wydarzenia (np. śmierć bliskiej osoby) lub w charakterystycznych momentach życiowych np. po porodzie czy w okresie menopauzalnym. 

Depresja w czasie menopauzy pojawia się niejednokrotnie, nie można jej jednak utożsamiać z objawem klimakterium. Obniżenie nastroju, brak wiary w siebie i bezcelowość wszelkich działań, osłabienie aktywności towarzyszące menopauzie są wynikiem niemożności odnalezienia się kobiety w nowej sytuacji. Niezaakceptowanie zmian, które są naturalną koleją życia kobiet, może sprawić, że pojawi się uczucie przygnębienia, brak sił, społeczna izolacja, które w efekcie mogą prowadzić do stanów depresyjnych. W tym okresie niezwykle ważne zatem jest, by kobieta zaakceptowała samą siebie, korzystała z życia i odnalazła pozytywne strony tego okresu, jakim jest klimakterium.

Menopauza to moment w życiu kobiety, w którym ma już ona ustabilizowane życie rodzinne, dzieci są odchowane, a ona może poświęcić więcej czasu sobie, być aktywna i szukać nowych zadań i życiowych perspektyw. Nowe pasje, znajomości, aktywność zawodowa stają się doskonałym sposobem na niepopadanie w bezradność, utratę radości życia i uczucie przygnębienia. Umiejętność poradzenia sobie w „nowej rzeczywistości” i pozytywna postawa wobec menopauzy to klucz do sukcesu i szansa, by zachodzące zmiany w życiu kobiety były zmianami „na lepsze”.

Współpraca

Serwis pod patronatem